Návod pro doplňování a ovládání „klimatizace“ pro autobusy a trolejbusy

Protože se opět blíží letní parné počasí, přinášíme Vám praktické tipy na doplňování a provoz „klimatizace“ u starších vozů Citelis,Citybus a trolejbusů.

Doplňování vody je možné na místě pod přístřeškem u trolejbusových stání

Místo pro doplňování vody "klimatizací" autobusů a trolejbusů

Místo pro doplňování vody „klimatizací“ autobusů a trolejbusů

U starších vozů naleznete nádržku pro klimu ve schráně pod řidičem

U starších autobusů Irisbus Citelis a Citybus, je doplňování vody ve schráně pod řidičem.  Voda se doplňuje na plnícím místě v areálu DP a stejně tak i během dne na konečných. Stačí konev s vodou, nebo PETka a pomocí ní vodu doplnit. V parných dnech je potřeba doplnění provést i několikrát během dne, voda se celkem rychle spotřebuje.

Jednoduše odšroubujete víčko, filtr, který je v hrdle nádrže ponechejte a napusťte vodu.

Plnění pomocí hadice areálu DP. Tuto nádrž je možné doplnit i během dne například z konve na konečných – Cihelna, Jungmannova, Roudnička, Podzámčí,…

Klimu je nutné aktivovat pomocí tlačítka vločky na palubní desce.

Provoz klimy signalizován na panelu nad u turnusenky.

Popis ovládacího panelu – 1. zapnout vločku na palubní desce 2. zapnout ON/OFF na ovládacím panelu 3. zapnout / vypnout přisávání vody 4. nastavit výkon ventilátoru

Plnící místo u novějších vozů.

Pro otevření přední schránky, kudy se klima plní, je třeba před sloupkem volantu zvednout tento černý spínač – tahem k sobě – dojde k otevření přední schrány.

Na levé straně na Vás bude koukat tato zelená hadice s hadicovou spojkou.

Do ní zacvaknete spojku a spojíte ji s hadicovou spojkou – hadicí, na plnícím místě.

 

Bez této hadicové rychlospojky, bohužel klima nelze doplnit. Většinou ji řidiči ve voze mají, pokud ne, musíte si nosit u sebe, cena cca 10 kč.

U novějších Irisbus Citybus s předním plněním, se bohužel voda nechá doplnit pouze na plnícím místě v areálu DP. Voda v klimě vydrží celý den. Myslete prosím tedy na to, že Vy třeba klimu nepoužíváte, ale Vaše kolegyně, či kolega ji odpoledne bude chtít použít a pokud voda nebude ráno doplněná, je bez šance si ji doplnit. Buďme k sobě prosím ohleduplní!

Plnící místo pro trolejbus.

Pod schránou se nachází plnící otvor – možné doplňovat pomocí hadice, nebo z konve na konečných například Cihelna, Nový Hradec Králové, THD…

Popis ovládacího panelu.

Pro trolejbusy, je doplňování vody ve schráně na straně řidiče, za předním kolem.  Voda se doplňuje na plnícím místě v areálu DP a stejně tak i během dne na konečných. Stačí konev s vodou, nebo PETka a pomocí ní vodu doplnit. V parných dnech je potřeba doplnění provést i několikrát během dne, voda se celkem rychle spotřebuje.